Artırılmış Gerçeklik ve Kum Havuzu, Yeryüzü Şekillerini Topografyayı Öğretmek İçin Birebir | Augmented Reality Sandbox

Değerli okurum videoyu izleyerek başlayalım mı?

Projeyi yürüten Gary Glesener , UCLA Üniversitesi MEDL (Modelleme ve Eğitim için Sunma laboratuvarı) yöneticisi. Ama projenin ortakları çok. (UC Davis’ W.M. Keck Center for Active Visualization in the Earth Sciences (KeckCAVES),  UC Davis Tahoe Environmental Research Center, Lawrence Hall of Science ve ECHO Lake Aquarium and Science Center.)

Geliştirme aşamasında bir Türk bilim insanı da destek vermiş. Evet bayrakları asalım. ??
M. Burak Yıkılmaz (Linkedin profili: https://www.linkedin.com/in/mbyikilmaz/ )

Çek Cumhuriyeti’nden şu videoyu izleyen Oliver Kreylos programlamaya başlıyor. Bu yönüyle proje esinlenilmiş oluyor biraz. Neyse, kodlama sırasında Peter Gold ve M. Bural Yıkılmaz’dan yardım alıyor. İlk prototip 2012 yılında ortaya çıkıyor.

Sistemin kullanımı kolay.

Çok eğlenceli. Sistemde elinizi veya pamuktan yapacağınız bir bulutu yüzeyden 60 cm yüksekten geçirince 3d algılayıcı bunu fark edip sanal yağmur yağdırmaya başlıyor

“Kaç tane dijital küre aldık para veriyoruz sonra ilgi çekmedi kazanıma ulaşamadık, projeler depoda çürüyor bu da öyle olmasın Süleyman Hocam? :)” dediğinizi duyar gibiyim.

En iyisi video ile cevaplayayım. Çocuklar anlatsın.

Bu yazıyı yazdığımda ülkemizden 7 eğitim kurumu, üniversite veya bilim merkezinde bulunuyordu. Dünyada ise inanılmaz bir hızla yaygınlamıştı.

Tabanda kum var. Tepeden aşağı bakan projeksiyon görüntüyü kumun üstüne yansıtıyor. Renkleri, desenleri suyun akışını. Bu yönüyle durağan bir görüntü değil sürekli hareket halinde vb.

Elinizin hareketleri ile çukurlaşan, yükselen ve düzleşen zemini / araziyi tarayan bir 3D tarayıcı / scanner var. Kum kutusu içindeki yeryüzünü sürekli algılıyor topladığı bilgileri yazılıma veriyor, yazılım nerenin hangi coğrafi şekil olduğunu çözdüğünde renkli görüntüyü projeksiyon ile yansıtıyor.

3d Tarayıcı olarak araştırma projelerinde neredeyse endüstri standardı olma yolunda giden Microsoft Kinect kullanmışlar. Aslında bu Xbox oyun konsollarında oyuncunun bedensel hareketlerini algılamak için üretilmiş çok yetenekli bir algılayıcı 3 boyutlu tarayıcı.

Sitenin bir de öğretmen kaynağı var.
https://arsandbox.ucdavis.edu/technical-resources-2/

Gereken donanım nedir diye sormalı ilk önce.

Linux işletim sistemi çalıştıran bir bilgisayar. Ubuntu 14.04 veya 160.04 denenmiş çalışmış.İşlem gücü yüksek kaliteli bir ekran kartı tercihen Nvidia işlemcili.Microsoft Kinect 3d Camera birinci nesil kullanılmış genelde projelerdeDijital Video Projektör mesela BenQ MW632STKum havuzuKumAR Sandbox için gerekli yazılımların kurulması.

Build your own

Yukarıdaki linkte verdiğim sitede kendim yapayım diyenlere tüm kaynakları paylaşmışlar.

Build your own

Şurayı da takip etmekte fayda var SandboxAR için yeni versiyonlar hazırlıyorlar. http://idav.ucdavis.edu/~okreylos/ Ayrıca sayfada yeni teknolojilere yönelik mesela otonom araçların algılayıcı sistemi olan LIDAR projelerde bulabilirsiniz. Takip iyidir.
Daha önce şu adres de vardı bakılabilir:  http://idav.ucdavis.edu/~okreylos/ResDev/SARndbox/

İndirme dosyalarının sayfası:
https://arsandbox.ucdavis.edu/technical-resources/downloads/

Linux veya Mac OS üzerinde çalışıyor sistem, insan bir de Windows yapar değil mi!

Ülkemizden sandbox yapanlar genel bir bilgi de vermiş.

Şu videoda işin yazılım tarafının nasıl indirilip kurulduğu da gösteriliyor.

Sistemin kalibre edilmesi gerekli

Dünyanın her yerinde sistemi farklı farklı kurmuş bilime gönül vermiş insanlar.

http://idav.ucdavis.edu/~okreylos/ResDev/SARndbox/

Eğer kum havuzunu yapmak zor geliyorsa satanlar da var. ve 7000 doları aşıyor gördüğüm kadarıyla. Marangozlar ne güne duruyor ?? Bu fiyata bilgisayar, projector kablolar tarayıcı dahil öyle bakınca belki kafa kafaya geliyor olabilir.
Mağazası https://us.vwr.com/store/product/21084723/augmented-reality-sandbox

Unutmadan kum olarak Sandtastik White Sand önermişler sisteme daha uygun demişler. Amaan sahildeki kum ne güne duruyor ??

AR Sandbox Forum

Bu kısım sorularınız varsa yazabileceğini yeri işaret ediyor. Kullanıcılar birbirlerine destek oluyorlar.  Mesela adım adım kurulum anlatılmış.
https://arsandbox.ucdavis.edu/forums/topic/complete-installation-instructions/

https://arsandbox.ucdavis.edu/wp-content/uploads/2016/11/Shaping-Watersheds-AR-Sandbox-Facilitation-Guide.pdf

UCLA Üniversitesi
https://arsandbox.ucdavis.edu/

Augmented Reality Turns a Sandbox into a Geoscience Lesson

http://www.mediacombilgisayar.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir